Nejnovější články

Poutníci, kteří se již v minulosti účastnili procesí k Panně Marii Frýdecké, většinou navštívili také místo zvané "Hájek".

Známá frýdecká ulice vede z ulice Revoluční (za Kauflandem) k Zámeckému náměstí. Původně zde stály tři polodřevěné kupecké domy domy z 2. poloviny 18. století, architektonická památka, která neměla v širokém okolí obdoby.

Od roku 2011 mají obyvatelé a návštěvníci Frýdku-Místku možnost shlédnout část města z ptačí perspektivy. Musí jen zdolat 200 schodů ve věži farního kostela Sv. Jana Křtitele nedaleko Zámeckého náměstí ve Frýdku.

Přehradní nádrž Šance, která slouží jako zdroj pitné vody pro město Frýdek-Místek. byla vybudována na severním okraji obce Staré Hamry v letech 1964 až 1969. Před vybudováním přehrady se Staré Hamry

Lysá hora je se svou nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Leží na pomezí obcí Ostravice, Staré Hamry, Malenovice a Krásná.

Jste zde

Přehrada Šance

 
 
 

Přehradní nádrž Šance, která slouží jako zdroj pitné vody pro město Frýdek-Místek. byla vybudována na severním okraji obce Staré Hamry v letech 1964 až 1969. Před vybudováním přehrady se Staré Hamry rozkládaly na pravém břehu řeky Ostravice, zatímco na levém břehu řeky Ostravice se nacházela obec Ostravice. Přehrada Šance, jejíž 65 metrů vysoká a 342 metrů dlouhá sypaná kamenná hráz může zadržet až 57 milionů metrů krychlových vody, neumožňuje vzhledem ke svému účelu koupání ani rybaření. Nádrž Šance vytvořila více než 7,5 kilometrů dlouhé jezero o ploše více než 330 hektarů. Kolem přehrady Šance se nachází samozřejmě ochranné hygienické pásmo, které omezuje i rekreační činnost v jejím okolí. Přehrada slouží jako regulátor odtokových poměrů a je obrovským zásobníkem kvalitní pitné vody pro Ostravsko. Zákaz koupání i jakékoliv jiné sportovní či rekreační činnosti, povodí nad profilem hráze jsou v ochranných hygienických pásmech. U přehrady Šance se nachází několik zajímavých turistických tras a jedna cyklotrasa.

Přehrada Šance je ve správě Povodí Odry, které příležitostně pořádá exkurze pro odbornou veřejnost, ojediněle i pro další návštěvníky. Každoročně je pořádán den otevřených dveří, kdy má veřejnost možnost zdarma shlédnout vnitřní prostory hráze. Koná se na konci měsíce března, do doby dokončení rekonstrukce přehrady je pořádání dnů otevřených dveří pozastaveno.

Jak se dostat k přehradě Šance?

Na nedaleké parkoviště se lze dostat automobilem. K přehradní hrázi (cca 100 metrů od parkoviště) se dostanete pouze pěšky či na kole. Na kole je možné objet celou přehradu Šance, trasa (cyklotrasa č. 461) je dlouhá přibližně třicet kilometrů (vede např. Masarykovým údolím, kolem pomníku Maryčky Magdonové). Naučná stezka Lysá hora - Šance je ve špatném stavu. Žlutá turistická značka vede od přehrady na Lysou horu či na Smrk.

 
 
 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer