Nejnovější články

Poutníci, kteří se již v minulosti účastnili procesí k Panně Marii Frýdecké, většinou navštívili také místo zvané "Hájek".

Známá frýdecká ulice vede z ulice Revoluční (za Kauflandem) k Zámeckému náměstí. Původně zde stály tři polodřevěné kupecké domy domy z 2. poloviny 18. století, architektonická památka, která neměla v širokém okolí obdoby.

Od roku 2011 mají obyvatelé a návštěvníci Frýdku-Místku možnost shlédnout část města z ptačí perspektivy. Musí jen zdolat 200 schodů ve věži farního kostela Sv. Jana Křtitele nedaleko Zámeckého náměstí ve Frýdku.

Přehradní nádrž Šance, která slouží jako zdroj pitné vody pro město Frýdek-Místek. byla vybudována na severním okraji obce Staré Hamry v letech 1964 až 1969. Před vybudováním přehrady se Staré Hamry

Lysá hora je se svou nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Leží na pomezí obcí Ostravice, Staré Hamry, Malenovice a Krásná.

Jste zde

Lysá hora

 
 
 

Lysá hora je se svou nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Leží na pomezí obcí Ostravice, Staré Hamry, Malenovice a Krásná.

První písemné prameny zmiňující se o Lysé Hoře pochází z roku 1261. Podle pověsti se na Lysé hoře ukrýval v 18. století známý zbojník Ondráš se svou družinou. Význam Lysé hory vzrostl s rozvojem vysokohorské turistiky na konci 19. století. Lysou horu proslavil známý básník Petr Bezruč, který podnikal na Lysou horu černé výstupy. Na začátku 40. let 20. století byla na Lysé hoře postavena chata Klubu československých turistů.

Blízko Lysé hory se nachází známé přírodní rezervace (např. Mazák, Vodopadáy Satiny, Ondrášovy díry, Údolí řeky Ostravice)

Z vrcholu Lysé hory je nezapomenutelný výhled na okolní údolí a horské hřebeny. Při dobré viditelnosti lze spatřit i Jeseníky, Malou a Velkou Fatru, Vysoké a Nízké Tatry, Roháče. Oblíbené jsou novoroční výšlapy na Lysou horu.

Na vrcholu Lysé horu se nachází televizní vysílač a meteorologická stanice, stanice horské služby a Ski Lysá hora (dvě sjezdovky). Na vrcholu se nachází také možnost občerstvení a toalety.

Dojezd automobilem na vrchol není možný. Automobil lze zaparkovat na odstavných parkovištích na Ostravici, v Malenovicích (u hotelu Rajská bouda), na Krásné nebo ve Frýdlantu nad Ostravicí. Na Lysou horu vede červená či žlutá značka, výstup je možný pouze po stanovených trasách.

 
 
 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer