Nejnovější články

Poutníci, kteří se již v minulosti účastnili procesí k Panně Marii Frýdecké, většinou navštívili také místo zvané "Hájek".

Známá frýdecká ulice vede z ulice Revoluční (za Kauflandem) k Zámeckému náměstí. Původně zde stály tři polodřevěné kupecké domy domy z 2. poloviny 18. století, architektonická památka, která neměla v širokém okolí obdoby.

Od roku 2011 mají obyvatelé a návštěvníci Frýdku-Místku možnost shlédnout část města z ptačí perspektivy. Musí jen zdolat 200 schodů ve věži farního kostela Sv. Jana Křtitele nedaleko Zámeckého náměstí ve Frýdku.

Přehradní nádrž Šance, která slouží jako zdroj pitné vody pro město Frýdek-Místek. byla vybudována na severním okraji obce Staré Hamry v letech 1964 až 1969. Před vybudováním přehrady se Staré Hamry

Lysá hora je se svou nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Leží na pomezí obcí Ostravice, Staré Hamry, Malenovice a Krásná.

Jste zde

Hrad Hukvaldy

 
 
 

Počátky hradu spadají do poloviny 13. století, kdy ho údajně založili pánové z Hückeswagenu, což byla německá hrabata, jejichž představitel Arnold von Hückeswagen již v dřívějších dobách přišel do českých zemí na pozvání tehdejšího českého krále Přemysla Otakara I. Arnold měl za úkol zprostředkovat sňatek Přemyslovy dcery Anežky s anglickým králem Jindřichem III. a ačkoliv nakonec ze svatby sešlo, zůstal Arnold v královských diplomatických službách a získal území na severovýchodě Moravy. Údajně některý z jeho potomků založil v polovině 13. století hrad Hukvaldy. První zmínka o hradu Hukvaldy pochází z roku 1285.

Od poloviny 14. století patřil hrad Hukvady olomouckým biskupům, kteří byli i v dalších staletí jeho občasnými majiteli. Z důvodu špatné finanční situace olomouckého biskupství byl totiž často hrad zastavován. Hrad na krátkou dobu vlastnil např. uherský král Zikmund či český král Jiří z Poděbrad. Olomoucké biskupství (později arcibiskupství) vlastnilo hrad s přestávkami až do roku 1948, kdy přešel hrad do vlastnictví státu.

V roce 1993 byla na hradě vystavěna vyhlídka, ze které je krásný výhled na Moravskoslezské Beskydy a Radhošť.

Otevírací doba hradu Hukvaldy

  • duben a říjen (SO, NE, státní svátky): 9.00 - 16.00 hod.
  • květen až srpen (denně mimo PO): 9.00 - 18.00 hod.
  • září (denně mimo PO): 9.00 - 17.00 hod.

Pokud se na hradě konají koncerty či jiné kulturní akce, je hrad otevřen až do ukončení těchto akcí.

Rozhodne-li se někdo pro navštívení hradu v době mimo jeho pravidelnou otvírací dobu, může se informovat na čísle +420 604 618 144 a dohodnout se se správcem hradu. Cena za indvidiuální prohlídku Vám bude na požádání sdělena.

Vstupné na Hukvaldy

  • dospělí: 60,- Kč
  • studenti, důchodci a mládež od 15 do 18 let: 40,- Kč
  • děti od 3 do 15 let, ZTP, ZTP/P: 20,- Kč

Výše uvedené vstupné je celodenní. Hrad Hukvaldy si můžete za uvedené vstupné prohlédnout sami nebo s průvodcem. Prohlídka hradu s průvodcem se ukusteční, pokud je minimálně 5 zájemců a trvá 40 minut. První prohlídka začíná v 10 hodin a poslední hodinu před uzavřením hradu. V případě pořádání akcí může být vstupné upraveno.

Akce na hradě

V průběhu sezóny se na hradě Hukvaldy koná několik akcí, velikonoční jarmark, Ondřejská pouť na začátku Adventu či různé akce mající za cíl přiblížit život na hradě v dávných dobách. Nejznámější akcí konající se na hradě Hukvaldy je festival Janáčkovy Hukvaldy, který bude v roce 2011 slavnostně zahájen dne 25.6. a ukončen 24.7. Konkrétní program akcí pro rok 2015 naleznete na stránkách hradu Hukvaldy.

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer